İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

Web Tasarımı ve Kodlama
 Yapay Zeka Bu Sektöre de Ulaştı


ChatGPT yazılımının dünya genelindeki bilinilirliği hız kesmeden artış gösterirken aynı zamanda farklı şirketlerin ve farklı sektörlerin işlerinde doğrudan kullanılmaya başladı. Durum böyle olunca yakın zamana kadar insanlar tarafından yapılan işlerde insanların yerini almaya başladığı görülüyor.


Durum bu olunca yazılım dünyası medya sektörüne giriş yaparak yapay zeka ile haber üretimi kullanmaya başladı. Axel Springer, günümüzün gelişen teknolojisi ile farklı branşlarda insan çalışana gereksiniminin kalmadığını ve işten çıkarmalar yapacağını açıklamış durumda. Şirket, sadece özgün içerik üretebilen yayıncıların hayatta kalabileceğini belirtti.

Medya şirketlerinden olan Axel Springer'in CEO'su Mathias Doepfner, güncel teknolojik gelişmelerin bir yansıması olarak ChatGPT benzeri yapay zeka programları nedeniyle işten çıkarılmaların yapılacağını söyledi.

CEO açıklamanın devamında; medya şirketi çatısı altında faaliyet gösteren Bild ve Die Welt'in gelirlerini artırmaya hedef olarak görmekle birlikte otomasyon ve yapay zekanın gazetecilik sektörü için içerik üretimini sağlaması nedeniyle birçok işi yazılımın yerine getirdiği, dolayısıyla insan iş gücüne ihtiyacın hızla azalacağından dolayı işten çıkarmaların çok yakında olduğunu duyurdu.

CEO’ nun hali hazırdaki personellerine yollamış olduğu e-postada, bilinilirliği üst düzeyde olan  ChatGPT benzeri yapay zeka programlarının bilgi konusunda bir "devrim" vaat ettiğini ve yakın gelecekte "bilgi toplama" gibi konularda insan gazetecilerden daha iyi olacağını aktardı.

Bu durumun bir sonucu olarak da CEO yakın gelecekte yalnızca en iyi orijinal içeriği yaratanlar sektörde kalmayı başaracaklardır dedi.
Diğer taraftan özgün haber yayıncılığında yapay zeka kullanımını deneyen ilk haber yayıncısı Axel Springer değil. 2023 yılı Ocak ayında BuzzFeed, içeriğini ve çevrimiçi testlerini yazdırmak için yapay zeka kullanmaya başladığını duyurdu.

Alman medya kuruluşu ise bu konuda tek de sayılmaz, İngiltere merkezli Daily Mirror ve Daily Express gazeteleri CEO'su tarafından ünlü Financial Times'a yaptığı açıklamada "ChatGPT gibi makine öğreniminin potansiyelini ve sınırlamalarını" incelemek üzere bir çalışma grubu kurduğunu söyledi.