İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

Web Tasarımı ve Kodlama
 Ekran Kartı Sektörü Sorunları Aşamadı


Küresel salgın akabinde yaşanan çip krizinin üretim problemleri ile birlikte ekran kartlarının maliyetleri de artış gösterirken, ekran kartı fiyatları 2020 yılına göre döviz bazında iki katına çıkmış durumda.Jon Peddie Research şirketi tarafından yayınlanan GPU sevkiyat verileri ekran kartı sektöründeki durumu açıklar nitelikte. Yapılan araştırmaya göre bilgisayar ekran kartlarının nakliyelerinde 2022 yılına endeksle %38 oranında daralma görülmekte. Bununla birlikte 2022 yılının Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı nakliyelerinde, 2021 yılının aynı aylarına göre yaklaşık % 16 oranında azalmış durumda.

2021, 2022 ve 2023 yılı baz alındığında tüm ekran kartı türlerini içeren toplam nakliye %38 oranında azalmaya uğrarken, masaüstü ekran kartları için bu azalma % 24, dizüstü pc’ler için %43 oranlarını görmüş durumda. Bu veriler, 2011 senesinde zirve yapan bilgisayar donanım sektörü için büyük bir düşüş olduğu açık.

Başka bir araştırmaya göre AMD ve Nvidia marka ekran kartı fiyatları, tüm donanım parçaları ile birlikte yaklaşık iki katına çıkmış durumda.

Tüm bu fiyat artışını marka ayrımı yaparak incelemek gerekirse AMD markasının satış payı % 0,4 olarak görünürken NVIDIA markasının satış oranı içerisindeki yerinin % 0,68 artış, Intel markasının ise % 1,1 azalmış olduğu görülmekte.

Güncel satış ve sevkiyat verileri ışığında 2023 yılının Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında düşüş süreceğe benziyor. Bu düşüşün ise yaklaşık olarak % 6,44 oranında olması ön görülüyor.

2023 yılı ve sonrasındaki seneler dikkate alındığında grafik kartı sektöründe çok büyük olmasa da büyüme öngörülüyor. 2022-2026 seneleri aralığında ekran kartları özelinde yaklaşık % 0,20 oranında bir büyüme ivmesi oluşmuş durumda. Bununla birlikte bağımsız GPU kullanımının yaklaşık % 32 oranlarına yaklaşacağı hesaplamalar arasında görülmekte.