İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

İnsan Kaynakları Yönetimi
 Snapchat ve Apple’dan Sonra Microsoft da Çalışan Sayısında Azaltmaya Gidiyor


Borsada hisse senetleri yaklaşık yüzde 80 değer kaybettikten sonra Eylül ayı başında Snapchat uygulamasının sahibi sosyal medya şirketi Snap, maliyetlerini düşürmek amacıyla çalışan sayısını yüzde 20 azaltma kararı aldığını duyurmuştu. ABD basınında yer alan haberlerde Snap'in maliyetlerini düşürmeye yönelik aldığı kararların şirketin tahmini 500 milyon dolarlık tasarruf sağlamasına yardımcı olacağı kaydedilmişti.
ABD'de konuşlu teknoloji devi Apple firması ise harcamalarını kısmak, şirketin mevcut iş ihtiyaçlarındaki değişiklikler ve küçülme nedeniyle 100'e yakın sözleşmeli olarak çalışan işe alım sorumlusunu işten çıkarmıştı. Apple gelecek yıl için ise olası ekonomik durgunlukla mücadele edebilmek adına işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları azaltmayı planlıyor. Şirket ayrıca bazı boşalan pozisyonlarda işe alımları da gözden geçirecek.

Hisse senetleri geçen yıl yüzde 30 oranında düşüş kaydeden Microsoft ise dünya genelinde yaklaşık toplam 221 bin çalışanından 1000 çalışanını işten çıkardı. Business Insider'a göre bu işten çıkarmalar, Microsoft'un Xbox konsol oyun biriminden stratejik görevler ve teknoloji organizasyonuna kadar her şeyi etkiliyor. Şirketin resesyon endişesiyle söz konusu kararı aldığı yorumu yapıldı.
Microsoft'tan yapılan açıklamada, "Tüm şirketler gibi biz de iş önceliklerimizi düzenli olarak değerlendiriyor ve buna göre yapısal düzenlemeler yapıyoruz." Ifadesi kullanılırken gelecek yıl yatırımların devam edeceği ve gelişen alanlarda işe alımların olacağı aktarıldı.