İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

İnsan Kaynakları Yönetimi
 Konutları Depremde Hasar Gören Vatandaşlara Yardımlar Ödenmeye Başladı


06 ve 07 Şubat 2023 tarihlerinde meydana gelen depremler sonucu ikamet ettiği konutları hasar gören veya yıkılan vatandaşlara hane başına 10 bin TRY ödeme yapılmaya başlandığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından açıklandı. Yapılan yazılı açıklamaya göre ödemeler hasar gören veya yıkılan konutlarda deprem sırasında ikamet edenlere yapılacak. Kimlerin bu binalarda ikamet ettiği ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarından tespit edilecek. Vatandaşların bu ödemeden faydalanabilmeleri için önceden gerek e-devlet üzerinden gerekse bizzat başvuruda bulunmalarına gerek olmayacak.


Ödemeler için AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliği yapacak ve kesinleşmemiş hasar tespit verileri üzerinden alınan ikametgah verileri dikkate alınarak ödemeler gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, deprem bölgelerindeki hasar tespit çalışmalarının sahada devam ettiği, çalışmalar sonuçlandıkça ödemelerin yapılacağı, şu ana kadar 337 bin 933 hanede hasar tespitinin tamamlanarak bu hanelere ödemelerin yapılmaya başlandığı bildirildi. Söz konusu destek ödemeleri kapsamında yapılacak para transferlerinin Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan yurttaşların doğrudan hesabına, hesabı bulunmayanların ise ismine ve T.C. kimlik numaralarına yapılacağı kaydedildi.

Böylece depremler esnasında ikamet kayıtları güncel olan ve depremlerde hasar gören veya yıkılan evde ikamet eden vatandaşların hiçbirşey yapmasına gerek kalmadan 10 bin TRY tutarındaki ödemeyi almaları sağlanmış olacak. Bu ödemelerin Ocak ayı maaşlarını henüz daha alamamışken depreme maruz kalan ücretli çalışanları biraz da olsa rahatlatacağı değerlendiriliyor.

Kaynak: https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/az-hasarli-binaya-10-bin-tl-yardim-var-mi-agir-orta-az-hasarli-bina-yardimi-nasil-alinir-kimlere-verilir-950617