İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

İnsan Kaynakları Yönetimi
 İspanya’da Çıkacak Olan Yasaya Göre Kamu ve Özel Sektörde Kadın Birey Oranları Artırılacak


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne günler kala, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez kadınlar lehine çıkarılacak olan yasayı Sosyalist Parti Mitingi’nde duyurdu.


Eşit Temsil Yasası ismi verilen yasaya göre kadın bireylerin oranı hem kamu hem de özel sektör kuruluşlarında en az yüzde 40 olacak. Cinsiyet Eşitliği Yasası olarak da anılan kanun tasarısına göre seçmen listelerinde, büyük şirketlerin, meslek birliklerinin ve meslek kuruluşlarının yönetim kurullarında, kamu tarafından finanse edilen tüm ödüllerin jürilerinde kadın bireylerin oranının en az yüzde 40 olması zorunlu olacak. Ayrıca siyasi arenada partilerin seçimlerde eşit sayıda kadın ve erkek aday göstermesi zorunlu olacak. Eşit Temsil Yasası'na göre, 250'den fazla çalışanı ve yıllık 50 milyon Euro’nun üstünde cirosu olan borsaya kayıtlı tüm şirketlerin yönetim kurullarının yüzde 40'ının kadınlardan oluşması zorunlu olacak.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yaptığı açıklamada çıkarılacak olan kanunun yeni bir toplumsal cinsiyet eşitliği yasası olduğunu ve bu yasa ile kadınların siyaset, iş dünyası ve kamusal hayatın diğer alanlarında daha eşit bir şekilde temsil edilmesinin sağlanacağını söyledi. Sanchez, ayrıca "Eğer kadınlar toplumun yarısını temsil ediyorlarsa, politik ve ekonomik gücün de yarısı kadınların elinde olmalı." şeklinde konuştu.

Söz konusu yasa tasarısının parlamentoda görüşülmeden önce kabine toplantısında onaylanması bekleniyor.  İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin bu yeni yasa tasarısı, cinsiyet eşitliğinin tesisine yönelik daha önce atılan bir dizi adımın devamı niteliğinde. Parlamento Aralık ayında transseksüel hakları yasası ile regl dönemi ağrılı geçen kadınlara ücretli izin hakkı veren bir başka yasa geçirmişti. İspanya böylelikle Avrupa'da regl iznini resmi olarak onaylayan ilk ülke olmuştu.