İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

İnsan Kaynakları Yönetimi
 Depremin etkilediği illerde vergi ödemeleri ertelendi


Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 06 Şubat 2023 günü farklı zamanlarda meydana gelen ve merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş Pazarcık ve Kahramanmaraş Elbistan olarak açıklanan iki büyük depremden etkilenen illerde yapılması gereken vergi ödemeleri ertelendi. Söz konusu iller arasında Kahramanmaraş’a ilave olarak Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay da bulunuyor.


Adı geçen bu illerde 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep ilan edildi ve bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin 06.02.2023 – 31.07.2023 tarihleri arasında yapmaları gereken vergi ödemeleri ertelendi. Yine 06.02.2023 – 31.07.2023 tarihleri arasında verilmesi gereken vergi beyannamelerinin ve vergi bildirimlerinin verilme süreleri ve bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk edecek olan veya eden vergilerin ödenme süreleri de 15.08.2023 günü mesai saatleri sonuna kadar uzatıldı.
Öte yandan 7256 ve 7326 sayılı yapılandırma kanunları kapsamında halen ödemeleri devam eden Mart, Mayıs ve Temmuz ayı taksitlerinin ödeme sürelerinin sırasıyla Ağustos, Ekim ve Aralık aylarına kadar ertelenmesi için gerekli hazırlıkların ve planlamaların yapıldığı duyuruldu.
Yapılan açıklamada bunlara ilave olarak depremin verdiği hasar nedeniyle ortaya çıkan beklenmedik barınma, beslenme ve diğer hususlar için ihtiyaç duyulan acil nakit para desteğinin ve taleplerinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak gecikmeksizin karşılandığı da dile getirildi.
Kaynak