İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

İnsan Kaynakları Yönetimi
 Almanya’da BASF Firması 2600 Kişiyi İşten Çıkaracak


Almanya'nın en büyük kimya firması olan BASF şirketi, Rus gazına erişim problemleri nedeniyle 2 bin 600 çalışanını işten çıkaracağını ilan etti. Bu rakam şirketin toplam işgücünün yüzde ikisine denk geliyor. Şirket ayrıca 3 milyar Euro’luk hisse senedi geri satın alımını da planlanandan daha erken sonlandırdı. Yapılan açıklamada şirketin iki adet amonyak tesisi ile birlikte bu tesislerle bağlantılı gübre tesislerini de kapatacağı duyuruldu. Böylece şirketin Almanya Ludwigshafen’daki ana fabrikasında 700 işten çıkarılmış olacak.


BASF’nin doğal gaz maliyeti tüketimi yüzde 35 düşmesine rağmen 2022 yılında 2021 yılına kıyasla 2,2 milyar EUR artış göstermişti. Şirket daha önce yaptığı açıklamada, doğal gaz fiyatlarının Ukrayna-Rusya savaşı öncesindeki seviyelerine dönmesini beklemediği için yıllık 500 milyon EUR’luk maliyet kesintisi hedeflediğini söylemişti.
 
Almanya’da doğal gaz fiyatları düşmüş olsa da hala Almanya’nın yoğun enerji kullanan endüstrilerinin alışık olduğu seviyelerin üzerinde ve ABD ile Asya’daki rakip endüstri bölgelerinden daha yüksek seviyelerde seyrediyor.
 
Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya ekonomisi, dolu olan doğal gaz depolama tanklarıyla ılıman bir kış geçirdi ve sıvılaştırılmış doğalgaza geçerek Rus boru hattından gelen gaza karne tehdidini ortadan kaldırsa da bu hamleler sektörlerdeki maliyetleri artırdı.
 
BASF kendi yan kuruluşu aracılığıyla her iki Kuzey Akım doğal gaz boru hattının inşaatına fon sağlamış, Ocak ayında bağların kesilmesi ise Gazprom ve diğer Rus şirketlerle ortak girişimler içinde olan şirketin 7,3 milyar EUR zarar etmesine neden olmuştu.
 
Almanya’daki doğal gaz fiyatlarındaki kalıcı bu artış, ülkedeki birçok iş ve yatırımın başka ülkelere kayması riskini getirdi. Almanya'daki VCI kimya derneği tarafından Ocak ayı sonlarında yapılan bir ankete göre, Almanya’daki kimya şirketlerinin yaklaşık yarısı bu yıl enerji maliyetleri nedeniyle ülkedeki yatırımlarını azaltmayı planlıyor.
 
Gaz yoğun olarak çalışan Alman kimya sektörünün tükettiği doğalgaz, Ukrayna-Rusya savaşından önce tüm ülkenin toplam yıllık yakıt tüketiminin yaklaşık yüzde 15'ini oluştuyordu.
 
 
Kaynak: https://www.bloomberght.com/alman-kimya-devi-2600-kisiyi-isten-cikaracak-2325885