İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

Web Tasarımı ve Kodlama
 Askıya alınan hesap için Twitter’dan itiraz hamlesi


Tüm dünyada en çok bilinen sosyal medya platformu olan ve herkes tarafından sıklıkla kullanımda olan Twitter, kapatılan ya da askıda bekletilen hesap kullanıcıları yönünden hak kaybını en aza indirme adına itiraz etme yöntem ve şeklini oluşturuyor! Bahsettiğimi şekli ile en bilinen ve en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından çeşitli farklılıklar ve güncellemeler ile karşımıza çıkmakta.


Tüm dünyada en çok bilinen sosyal medya platformu olan ve herkes tarafından sıklıkla kullanımda olan Twitter, kapatılan ya da askıda bekletilen hesap kullanıcıları yönünden hak kaybını en aza indirme adına itiraz etme yöntem ve şeklini oluşturuyor!
Bahsettiğimi şekli ile en bilinen ve en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından çeşitli farklılıklar ve güncellemeler ile  karşımıza çıkmakta. Elon Musk, Twitter’ ı satın almasının ardından Twitter’ ın önceki sahipleri tarafından yasaklanmış, banlanmış olan ve / veya askıya alınan hesap kullanıcılarının hesaplarını geri almasının yolunu açtığını belirtti. Şimdi ise ortaya çıkan bu tip bir habere göre uygulama üzerinden itiraz etme sistemi devreye giriyor.
Sosyal medya platformu olan Twitter, çok fazla zamandır bloke altına alınan hesaplarla aralıklı olarak gündemde kalmıştır. Geçtiğimiz hafta ise Twitter, el değiştirmesi ile birlikte yeni süreçte daha az hesap sahibinin hesabını bloke altına alacağını açıklamış bulunmakta. Bunun yanında Twitter uygulaması, hesap sahibinin bloke altına alınan hesabı için bloke altına alınma ihlalinin ardı ardına tekrarlanması ve fazlaca suç unsurlarının oluşması ve olması halinde bloke işlemini gerçekleşeceğini belirtti.
Tüm bu açıklamalar ışığında yasa dışı faaliyetler yapma teşebbüsünde bulunan, zarar veren veya zarar verme teşebbüsünde bulunan ve şiddet tehdidini açık bir şekilde yapan hesap sahiplerinin hesaplarını bloke altına alma veya iptal etme durumuyla karşı karşıya kalacağı şeklinde bir açıklamada bulundu. Bununla birlikte yukarıda belirtilen durumların oluşması ihtimalinin daha düşük olduğu durumlar neticesinde ise daha hafif olmak kaydıyla bir takım yaptırımlar uygulayacak. Ayrıca geçtiğimiz hafta bu belirtilen kullanım politikalarının ihlal edilmesi sonucu bloke altına alınan hesapları da eskiye döndürdüklerini belirtmiş durumda.
Twitter, hesap sahiplerinin bir arada ortak bir tweet atmasına imkan sağlayan CoTweet etkileşimini ise kullanımdan kaldırdı.
Kaynak