İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

Web Tasarımı ve Kodlama
 Android İçerik Üreticilerine Google Desteği


Teknoloji devi Google, 2023 yılının mayıs ayında düzenlemeyi planladığı I/O 23 için işletim sistemlerinden Android işletim sisteminin yeni sürümünü tanıtacak. Bu etkinlikle birlikte Pixel 8 serisi akıllı telefonlarını da teknoloji severler ile paylaşması bekleniyor. Bu durumun ek olarak, mevcut cihazlar Feature Drop yazılım güncellemelerini almaya devam ediyor.Peki bu Feature Drop yazılım güncellemesi bu yazılımı kullananlara neler getiriyor?

Teknolojinin önder kuruluşlarından Google, Pixel ailesine teknolojik özelliklerin güncel versiyonlarını eklemek için hemen her yılın farklı zamanlarında Feature Drop yazılım güncellemesi sunuyor. 2023 yılının Google tarafından sağlanan ilk güncellemesi de Pixel Watch, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro kullanıcıları için yayınlandı.

Bu güncellemeler ile birlikte Pixel Watch için diğer teknoloji devi Apple’da da bilinen düşme algılama yazılımına yakın bir versiyon geldiğini görüyoruz. Bu yazılım ile birlikte artık kullanıcının kullandıkları ve güncellemelerini gerçekleştirdikleri Pixel Watch ürünlerini sert bir şekilde düşmesi anında yazılım devreye girerek otomatik olarak düşmeye başladığını algılayarak acil durum servislerine bildirimde bulunabilecek.

 Google şirketi yine teknolojik yenilikler çerçevesinde iş uygulamalarına yeni tanıttığı Bard adlı yapay zekayı entegre ettiğini açıkladı.
Dikkat çeken diğer bir yenilik ise akıllı telefonları kapsıyor. Uzun yıllardır akıllı telefon üreticileri tarafından akıllı telefonlarda bulunan kameraların kötüleştirdiği yönünde bir algı bulunuyor. Bu nedenle teknolojinin önder kuruluşlarından olan Google bunun tam aksini yaptığını ispat eder nitelikte bir güncelleme vererek akıllı cihazlarına Night Sight (gece görüş) modunu ekleyerek bu algıyı tersine çevirmeyi amaçlıyor.

Yine Google, Pixel 7 ve Pixel 7 Pro cihazlarında gördüğümüz ve daha sonra birçok teknoloji üreticisinin de bir benzerini akıllı telefonlarına entegre ettiği Sihirli Silgi özelliğini getiriyor. Bu sayede fotoğraflarda arka plandaki istenmeyen nesneleri veya kişileri bu programı kullanan kullanıcılar tarafından rahatlıkla temizlemesine olanak sağlayacak.

Google tarafından yapılan tüm akıllı cihaz modellerine yapmış olduğu güncelleme ve yazılımlara farklı bir sektör ilave ederek, arabalar için UWB dijital araba anahtarı özelliğini getiriyor, bu sayede arabaların uzaktan çalıştırmak gibi bir özelliğe kavuşması bekleniyor.

Kaynak