İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

Bilgisayar Teknolojisi
 Google Mercedes Araçlarına "Süper Bilgisayar" Hizmeti Verecek


Google ve Mercedes-Benz arasında bir iş birliği var ve bu iş birliği otomobillerin navigasyon ve otonom sürüş yazılımları üzerine odaklanıyor.


Mercedes'in otomobillerindeki birçok teknoloji artık Google'ın imzasını taşıyacak. Dünya devi otomobil markası Mercedes, bu iş birliği sayesinde güncel trafik bilgileri ve otomatik yeniden yönlendirme hizmeti sunacaklarını açıkladı. Ayrıca, sürücülerin araç park halindeyken veya 3. seviye otonom sürüş modundayken araçlarının eğlence sisteminde YouTube'den video izleyebileceği belirtiliyor. Mercedes'in amacı, Google teknolojileriyle navigasyon, otonom sürüş sensörleri gibi alanlarda otomobillerinde "süper bilgisayar" benzeri performans sunmak. Mercedes'in gelecekteki modüler mimari platformundaki tüm araçlarının hiper ekranlarla donatılacağı doğru. 

yeni hiper ekran teknolojisi, otomobilin kokpitindeki tüm ekranları tek bir büyük ekranda birleştirerek sürücülere daha geniş bir görüş alanı sunacak. Bu sayede sürücüler, araç hakkındaki tüm önemli bilgilere ve bilgi-eğlence sistemine daha kolay ve hızlı bir şekilde erişebilecekler. Hiper ekran aynı zamanda Mercedes'in otonom sürüş teknolojilerine de entegre edilmiş durumda ve sürücüsüz araç modunda yolculara farklı bir görsel deneyim sunacak.

Mercedes-Benz CEO'su Ola Källenius, Google ile yapılan anlaşmanın her iki taraf için de bir "kazan-kazan" durumu olduğunu belirtti. Mercedes, Tesla ve Çin menşeli markalar ile rekabet etmek için Google teknolojilerini kullanarak otomobillerinde "süper bilgisayar" benzeri performans sunmayı hedefliyor. Otomotiv sektöründe, batarya performansı ve uzaktan güncelleme gibi yazılım destekli özellikler konusunda çetin bir rekabet yaşanıyor. Bu nedenle, otomobil üreticileri teknoloji şirketleriyle iş birliği yaparak araçlarında en son teknolojileri kullanarak rekabet avantajı elde etmeyi hedefliyorlar.