İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

FOTOİSTANBUL’DA KOMPOZİSYON ÖĞELERİ WORKSHOPU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programı “Fotoğrafta Görsel Teknikler”  dersi kapsamında Fotoistanbul Uluslararası Fotoğraf Festivali ziyaret edildi.

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programı öğrencileri “Fotoğrafta Görsel Teknikler” dersinde işledikleri kompozisyon öğeleri konusunu Fotoistanbul Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde yer alan çalışmaları inceleyerek,bu çalışmalar üzerinde bulmaya çalıştılar. Fotoğrafta Görsel Teknikler dersi yürütücüsü Öğr. Gör. Fulya BETEŞ tarafından hazırlanan sorularınöğrenciler tarafından cevaplandığı bu workshop ile öğrenciler, derste fotoğraflarını gördükleri sanatçılar ile çalışmalarını canlı görme ve inceleme fırsatını yakaladılar.

Fotoğrafta kompozisyon öğelerinin yanı sıra öğrenciler; Fotoğrafta Lomografi Akımı, Fotoğrafçılıkta Cyanotype Tekniği, bu yıl sanatçıların hangi konuları fotoğraflamayı tercih ettikleri ve fotoğrafçıların fotoğraflarını sergileme yöntemleri hakkında da bilgi edinebildiler.

Öğrenciler; Yetimhane sergi salonunda çalışmaları bulunan fotoğraf sanatçısı Burcu BÖCEKLER’in çalışmalarında kullandığı Cyanotype Tekniği Workshop’ unu da izleme şansı buldular. Burcu BÖCEKLER workshop sonrasında projesini hazırlama serüvenini öğrenciler ile paylaştı ve öğrencilerin  projesine ilişkin sorularını cevapladı.

Festival yönetimi, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin festivale olan ilgisinden ve interaktif eğitim anlayışlarından çok etkilendiklerini belirterek, festivalde gençleri görmekten çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Beşiktaş Köyiçi Meydanı ve Beşiktaş Kazan Meydanı’ndaki çalışmaların görülmesiyle başlayan etkinlik, Yetimhane ve Ortaköy Meydan’daki çalışmaların görülmesiyle sonlandırıldı.

 

  Fotograf Galerisi