İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

“BU TARZ SENİN!” PROJESİ İLE KADINA YÖNELİK PSİKOLOJİK ŞİDDETE DUR DEMEK İÇİN KOLLARINI SIVADI

Psikolojik şiddetin gün geçtikçe arttığına kanaat getiren İstanbul Gelişim Üniversitesi, bu duruma olan tepkisini, “Bu Tarz Senin” farkındalık projesini hayata geçirerek gösterdi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından Meslek Yüksekokulu’nda “Bu Tarz Senin” adlı organizasyon düzenlendi. Kadına yönelik psikolojik şiddet konularına yer veren farkındalık projesine, Psikolojik Danışman Esra ÜNAL ŞENGÜL konuşmacı olarak katılım gösterdi. Proje kapsamında, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emel TOZLU ve öğrencilerin 4 hafta boyunca 150 kişilik bir örneklem üzerinde yapılan anket sonuçları değerlendirildi.

Çalışmaların sonuçları arasında en dikkat çekici nokta biri programda beğenilen tarzların dışında farklı giydiğinde kendisini sosyal olarak dışlanmış hissettiğini söyleyen genç kadınlar oldu. Yapılan araştırmalara göre, her dört genç kadından birinin moda temalı programlarını izleyerek, orada giyinen insanlar gibi giyinmediklerinde sosyal olarak dışlanacaklarını düşündükleri belirtildi.

“BU ÇİZGİ ÜZERİNDE YÜRÜYEN PROJELERİN DEVAMI MUTLAKA GELMELİDİR”

Proje sonunda ortaya çıkan sonuçları değerlendiren Psikolojik Danışman Esra ÜNAL ŞENGÜL, kamuoyu ile bu tarz bilgilerin paylaşılması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Proje hakkında değerlendirme yapan Şengül; “Moda programlarının genç kadın nüfus üzerinde etkisini araştırmaya yönelik gerçekleştirilen araştırmalarını çok başarılı ve sonuçlarını şaşırtıcı buldum. Birçok üniversitede etkinlikler yaptım ancak canı gönülden söylemeliyim ki, buradaki kadar özen gösterilmiş, profesyonel bir etkinlikle hiç karşılaşmadım‘’ dedi.

            Yapılan “Bu Tarz Senin” farkındalık projesini üniversiteli öğrenciler, yoğun ilgiyle karşılandı. Programın sonuna yaklaşırken organizasyona konuk olan Psikolojik Danışman Esra ÜNAL ŞENGÜL’e İstanbul Gelişim Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu Müdürü, Yrd. Doç. Dr. Erdal ŞEN tarafından plaketi taktim edildi.