İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu

GELİŞİM ÜNİVERSİTELİ YENİ MEZUN ADAYLARA “KARİYER.NET’TEN KARİYER TÜYOLARI”

 İş hayatına atılacak Gelişim Üniversitesi öğrencilerini neler bekliyor, mucize sorular neden soruluyor, mülakatta sorulara verilmesi gereken cevaplar nasıl olmalıdır ve dahası bir çok merak edilen sorular “Kariyer.net Kariyer Tüyoları” söyleşisinde cevap buluyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi ev sahipliğinde, İnsan Kaynakları ve Kariyer Kulübü tarafından “Kariyer.net’ten Kariyer Tüyoları” adlı söyleşi düzenlendi.  Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğin konuğu ise Kariyet.Net Organizasyon Müdürü Semih GÜMÜŞ oldu. Söyleşide; iş dünyasına adım atmaya hazırlanan Gelişim Üniversitesi öğrencilerine süreç hakkında bilgi verildi. 10 Nisan Salı günü gerçekleşen söyleşide; etkili özgeçmiş hazırlama, mülakat sırasında dikkat edilmesi gerekenler, kişilik envanteri oluşturma temaları masaya yatırıldı.

“VAKİT AYIR, ÖZEN GÖSTER, KURALLARA UY !”

İş arama sürecinin sıkıntılı bir dönem olduğu ve özgeçmişin bilinçli hazırlandığında olumlu yönde sonuçlar doğuracağına değinen Semih GÜMÜŞ; “Genel olarak öğrenciler internetten bulunan hazır özgeçmişlerin içlerini doldurup kısa vakitte özgeçmiş hazırlamaya çalışıyorlar. Bu bağlamda birinci unsur, zaman ayırmak ve özen göstermektir. Bizler imla kurallarına dikkat ederek, özenli ve zaman ayırılmış bir özgeçmişin her zaman daha iyi sonuçlar doğurduğuna şahit oluyoruz. İş başvurusu yapacak olan adayların öncelikli olarak bu konuya dikkat etmelerini kariyer.net olarak öneriyoruz.” dedi.

“KURUMSAL HAYATA UYAN BİR İZLENİM UYANDIRIN”

Özgeçmiş hazırlarken, mülakatlardaki yeni mezun olanların en fazla yaptığı hatalara da konuşmasında yer veren Gümüş sözlerine şöyle devam etti: “Kurumsal hayatta bir takım durumlar günlük hayattan farklı işleyebilir. Bu nedenle kurumsal olmayan uzantılardan ayrılmak gerekiyor. Günümüzde adaylar özgeçmiş yazarken yaptıkları hataların başında mail adreslerinin bir nickname içeriyor olması ve sosyal medyada yer alan fotoğrafların eklenmesi geliyor. Bunlar özgeçmiş için uygun durumlar değil. Bizler böyle etkinlikler kapsamında katılım gösteren adaylara özgeçmiş yazmanın inceliklerinden bahsederek bunun önüne geçmeye çalışacağız.”

Özellikle son sınıf öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda katılımlarından dolayı teşekkür edilerek, plaketi sunuldu.