SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ(İNGİLİZCE)

Programın Amacı

Sivil Hava İşletmeciliği Bölümü Havaalanlarında ve havayolu şirketlerinde çalışacak ara elemanları yetiştirmek amacı ile önlisans eğitimi vermektedir. Hava ve havacılık yönetimi temel bilgisine sahip mezunlar yetiştiren bölümde işletme dersleri ve temel havacılık dersleri eşgüdümlü verilmektedir. Bölüm iki önlisans programı (gündüz ve akşam) ve sektörden gelen talep doğrultusunda eğitim kursları yürütmektedir. Bölümün iş dünyası ile kurmuş olduğu yakın iş birlikleri öğrencilerin mezuniyet öncesi iş hayatı ile tanışmasına fırsat yaratmaktadır.

 
Programın Hedefi

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünin amacı hava taşıt araçları ile yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili işlemleri yürütecek; sivil hava taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Hava ulaştırma işletmecisi, çalıştığı işletmede para, malzeme ve insan gücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar, çalışmaları denetler, uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalıştırılması için önlemler alır. Çalıştığı işletmeye bağlı olan veya olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar. Toplam iki yıllık önlisans programındaki dersler operasyonel ve teknik eğitim, havacılık ve işletmecilik olmak üzere üç temel alanı kapsar. Mesleki uygulama ve tecrübe için 30 günlük staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

 
Kariyer Olanakları

Birçok bölümde lisans ve devamında yükseklisans eğitimine devam sağlayıp bu doğrultuda birçok kurumda eğitimci olabilmenin yanında özel sektör ve devlet bünyesinde birçok kurum ve kuruluşta çalışma imkanına sahip olabilmektedirler.

 
Yatay Geçiş ile Geçilen Programlar

YGS6 taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilir.

 
Dikey Geçiş ile Geçilen Programlar

Havacilik İşletmeciliği, İşletme, Lojistik Yönetimi, Seyahat İşletmeciliği , Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Sivil Hava Ulaştirma İşletmeciliği, Ulaştirma ve Lojistik, Uluslararasi Lojistik, Teknoloji ve Bilgi Yönetimi bölümlerine dikey geçiş yapabilme imkanları mevcuttur.

 
I.Öğretim (Toplam Kontenjan) 6
I.Öğretim (Ücretli)
I.Öğretim (%100 Burslu) 6
I.Öğretim (%50 Burslu)
I.Öğretim (%25 Burslu)

II.Öğretim (Toplam Kontenjan)
II.Öğretim (Ücretli)
II.Öğretim (%100 Burslu)
II.Öğretim (%50 Burslu)
II.Öğretim (%25 Burslu)

Bölümün Eğitime Başladığı Yıl 2016-2017
Puan Türü YGS6
Öğrenim Süresi 2
Öğrenim Dili İngilizce

Yarıyıl 1 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 2 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 3 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 3 - Seçmeli

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 4 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 4 - Seçmeli

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS